A bejárati ajtó kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. Rengeteg típus, forma, anyag és kiegészítő van, amiből választhat, így nem csoda ha sokszor azt sem tudja az ember hogyan fogjon hozzá.
Ebben a kalauzban most végig vesszük az összes szempontot, ami egy bejárati ajtóval kapcsolatban felmerülhet és elmondjuk a legfontosabb különbségeket, előnyöket, hátrányokat az egyes verziók között.
Nem egy röpke olvasmány, de annál hasznosabb, így mindenképp érdemes elmenteni a böngésző könyvjelzők közé.
A bejárati ajtók többnyire négy féle anyagból készülhetnek:
Nézzük gyorsan mit érdemes tudni az egyes típusokról.
Nagyon népszerű anyag, egyrészt a széles választék, másrészt a kedvező tulajdonságok, harmadrészt pedig az általában kedvezőbb ár miatt.
A műanyag bejárati ajtók előnyei:
A műanyag bejárati ajtók hátrányai:
Mikor érdemes műanyag ajtót választani?
Műanyag ajtót akkor érdemes választani, ha meglévő ajtót cserélünk és a hely adottságaiból teljesen egyedi méretre van szükségünk.
Magasabb árfekvésű típusai jó hőszigetelési képességgel rendelkeznek valamint rengeteg színválasztási lehetőség van.
Itt is általánosan elmondható, hogy a műanyag nyílászárókat kedvező árfekvésük miatt sokan választják, de érdemes megnézni, hogy az ár milyen minőséget takar.
A fa ajtók régi népszerűsége (ami köszönhető akkori kizárólagosságának is) mára egyre csökken. Bár a megjelenése és természetes hatása miatt még mindig sokan választják, szerintünk lecsengőben van.
A fa ajtók előnye:
A fa ajtók hátránya:
Mikor érdemes fa ajtót választani?
Ha fontos a természetes anyagok használata és az ajtó egyedi mérettartományban készül, akkor a fa ajtó jó választás lehet.
Alumínium bejárati ajtók előnyei:
Alumínium bejárati ajtók hátrányai:
Mikor érdemes alumínium ajtót választani?
Ha masszív szerkezetű, ellenálló és nagy üvegfelülettel ellátott ajtót szeretnénk, az alumínium jó választás lehet.
Ma már egyre népszerűbbek az acél bejárati ajtók, nem véletlenül. Ár-érték arányban gyakran a legjobbak, hiszen egy acél ajtó minden túlzás nélkül egy kis odafigyeléssel egy életre szól (sőt ha sikerül eltalálni az unoka ízlését, még ő is használhatja).
Az acél bejárati ajtók előnyei:
Az acél bejárati ajtók hátránya:
Mikor érdemes acél bejárati ajtót választani?
Ha fontos a minőség, a jó ár-érték arány és a hosszú élettartam, akkor az acél ajtó remek beruházás. Ha biztonsági bejárati ajtót szeretne, akkor is az acél a legjobb választás.
Léteznek még különböző anyagok kombinálásával gyártott bejárati ajtók, mint például a faborítással rendelkező acél szerkezetű bejárati ajtók.
Ezek egyesítik mindkét anyag előnyeit, így biztonságosak, jó hő- és hangszigetelő képességűek és rendkívül széles szín- és mintaválasztékban érhetőek el.
Ráadásul ezek az ajtók üvegbetétekkel is díszíthetőek, ami nemcsak a megjelenésüket javítja, de extra fényt is beenged az otthonába.
A hagyományos ajtók jellemzően egy vagy több oszlopos boltív mintázatúak.
A teli dizájn mellett ma már egyre népszerűbbek az üvegezett és a bevilágítóval szerelt fajták.
Bár régebben jellemzően fából készültek, ma már a hagyományos stílus kedvelőinek sem kell csak a fa ajtókra szorítkozniuk, hiszen ma már a fém bejárati ajtók is kaphatók klasszikus stílusban.
Az UNI 6000 bejárati ajtók például hagyományos mintázattal, teli vagy üvegbetéttel is választhatók.
Bár azt gondolhatnánk, hogy a modern bejárati ajtók a szupermodern otthonok sajátjai, ez ma már közel sincs így.
Egyre többen döntenek modern bejárati ajtó mellett, ami akár egy hagyományos stílusú otthonban is remek kontrasztot nyújthat és kihangsúlyozza a hagyományos elemeket.
A modern stílusú ajtók jellemzően alumíniumból vagy acélból készülnek, mivel az üvegezési technika és a színválaszték sokoldalú tervezésnek ad lehetőséget.
A modernebb stílusú ajtókhoz különösen jól illenek a különféle bevilágítók (ezekről részletesen szó lesz egy későbbi bekezdésben).
Ez a leggyakoribb típus. Egyediségét az adja, hogy számtalan színben, formában, mintázattal lehet kapni.
Ezeket az ajtókat keskenyebb előszobához ajánljuk, ahova egy kétszárnyú ajtó nem fér el vagy kényelmetlen lenne kinyitni azt.
A kétszárnyú bejárati ajtók lényegében két oldalra nyitható ajtó szárnyakkal rendelkeznek. Az egyik általában fix, és csak a rögzítés nyitása után lehet kinyitni.
Leggyakrabban a régi bérházak nagypolgári lakásaiban lehetett ilyen ajtókkal találkozni, de a régi parasztházaknál is gyakran előfordult a kétszárnyú ajtó.
Előnye, hogy elegáns és praktikus. A szellőztetés, a bútorok ki-be pakolása mind könnyebb egy szélesre nyitható ajtóval.
Biztonsági szempontból egy kicsit elmarad az egyszárnyú ajtó mögött, főleg a fából készült típusok.
Ha nagy és széles az előszoba, hiszen egy üveggel ellátott dupla ajtón keresztül jóval több fény jut be a helyiségbe, és plusz ablakokra sincs szükség.
Ahogy a neve is mondja itt az ajtó szárnyak közül az egyik szárny kisebb. A nagyobbik értelemszerűen maga a bejárati ajtó, ami egy általában egy egyszárnyú ajtó méret.
A kisebb szárnyat rögzíteni lehet és alapesetben fixen, csukva van. Viszont, ha nagyobb helyre van szükség, akkor mindkét szárnyat kinyitva egy jóval szélesebb ajtónk van.
Ha kihasználná a kétszárnyú ajtó előnyeit, de nincs hely egy dupla ajtónak.
Mint minden nyílászáró esetében, a bejárati ajtóknál is léteznek szabvány és egyedi méretek.
Az egyedi méretek talán magukért beszélnek, lényegében itt csak a képzelet és a pénztárca szab ma már határt.
Hüvelykujj szabályként elmondhatjuk, hogy az átlagos bejárati ajtó méretek 210-260 cm magasak és 90-110 vagy akár 140 cm szélesek.
A fa és a műanyag bejárati ajtó szabvány méretek között megfigyelhető valamennyi eltérés:
A helyes mérethez elsősorban két értékre van szükség: a szélesség és a magasság.
Mind a kettőt legalább 3 ponton kell lemérni:
Az ajtó méretnél a legfontosabb szabály, hogy az ajtó tökéletesen illeszkedjen. Enélkül ugyanis rengeteget veszít a hő- és hangszigetelő képességéből.
Éppen ezért a beszerelést mindenképp érdemes profikra bízni, hiszen a rossz beszereléssel a legprofibb ajtó is haszontalanná válhat.
Főleg, ha biztonsági ajtóról van szó…VIDEÓ - a beépítés paródia
Nincs ez másként az ajtó lemérésekor sem.
Például, sokan nem is gondolnák, de a méretvételnél a küszöb magasságát is figyelembe kell venni. Ha ez elmarad, az komoly problémákat okozhat.
Ugyanígy az alulmérésnél már túl nagy rés keletkezik a fal és az ajtótok között, és itt akár 1-2 centiméter eltérés már komoly hőveszteséget okozhat.
Ha túl nagy ajtót veszünk, akkor pedig falat kell bontani vagy egy teljesen új ajtót venni, amit talán nem kell túlmagyaráznunk miért nem szerencsés…
Érdemes tehát helyszíni felmérést kérni attól a csapattól, ahonnan az ajtót vásárolja.
Az Unisec beépítő csapata például olyan szakemberekből áll, akik egy hét alatt akár 5-6 ajtót is beszerelnek. Így kívül-belül ismerik és értik a biztonsági ajtó felépítését, a beépített ajtó pedig hosszú távon is probléma nélkül üzemel.
Nem véletlenül nem kérünk be előre mi sem ajtó méreteket az ajánlatkérésnél, hiszen ez rengeteg hibázásra ad lehetőséget. Az ügyfélnek és nekünk is sokkal jobb, ha a saját szemünkkel látjuk az épületet, hiszen így a szerkezetből adódó esetleges nehézségek is azonnal kiderülnek és már a megoldással felvértezve érkezhetünk a beszereléskor.
A megjelenés és a méretek még tovább variálhatóak az egyes kiegészítőkkel. Most a négy leggyakoribb kiegészítőt vesszük sorra.
Bevilágítónak nevezzük azt a kiegészítő elemet, ami az ajtó felett vagy mellett, jobb, bal vagy akár mindkét oldalon helyezkedik el, teljes szélességben és magasságban.
Lényegében egy teljes alakos ajtó szerkezete köré épített ablakról van szó, ami az ajtó tokjába illeszkedik, vagyis egybe van vele építve.
Lehet fix, vagy nyitható, ami a szellőzést és a nagyobb bútorok ki-be mozgatását segíti. Felülvilágítók már régóta léteznek, ezeknél a oldalirányú nyitás volt a jellemző , de ma már bármelyik bevilágító lehet bukó-nyíló vagy akár távvezérlésű is.
A bevilágítók lényegében a jobb természetes megvilágítást segítik, így nincs szükség ablakra és tovább van világos az adott térben.
Ma már minden ajtó típust lehet üvegezni, a stílustól és az anyagtól függetlenül.
Az Unisecnél például 39 üvegezési forma közül lehet választani.
Az üveg betét elsősorban esztétikai értékkel bír, de praktikus is, hiszen több fény lesz az előszobában.
Az üvegezést a bejárati ajtó elhelyezkedése és tájolása alapján érdemes megválasztani. Például, ha a bejárati ajtó közvetlenül az utcára néz, a teljesen üvegezett kialakítás nem szerencsés, hiszen oda a magánszféra.
Arra is érdemes figyelni, hogy az üvegezés a hőszigetelési és a biztonsági képességet is rontja, így ha ezek kiemelten fontosak, akkor csak óvatosan kérjük az üveg betétet.
Az okos eszközök világából, miért pont az ajtó maradna ki?
Az okos ajtókat elsősorban kényelmi szempontok miatt választják, de egyes kiegészítők akár a biztonsági szintet is emelhetik.
1. Kártyás ajtónyitás
Ha volt már szállodában biztosan találkozott ezzel a megoldással. Az ajtót lényegében egy kártya érintéssel ki lehet nyitni.
Kényelmes megoldás, és biztonságos is, mert az elhagyott vagy megrongálódott kártyát egyszerűen csak törli. Ráadásul a rokonoknak, barátoknak saját kártyákat adhat a rendszerhez.
A rendszer okostelefonnal is használható és meglévő zártestre is felszerelhető.
2. Okos zár
Eggyel komolyabb technológia, ahol már a kilincsbe és zárba van szerelve az okos rendszer, ezért nehezen rongálható. Típustól függően használható kóddal, ujjlenyomattal, mobiltelefonnal és távolról is nyitható-zárható.
Az Unisec ajtókba például Teedee okoszár kérhető, amivel az ajtót okostelefonnal vagy okosórával is nyithatja és zárhatja, akár távolról is. Az akkumulátort pedig csak 4-6 havonta kell tölteni.
3. Kódos kilincs
A kódos kilincsek a nevüknek megfelelően kóddal működnek. Csak akkor nyílik az ajtó, ha az előre megadott kódot beütjük.
Inkább ipari környezetben vagy irodaházakban jellemző, de otthon is lehet helye olyan helyiségen, ahol veszélyes tisztítószereket vagy mondjuk vadászpuskát tart.
4. Pánikzár
A pánikzár akkor lehet hasznos, ha beütne a baj és az okos ajtó megbutul. Ha az elektronika elromlik, és valaki bent reked, akár egy kisgyerek vagy idős szülő, akkor a mechanikus kulcs felülbírálja az elektronikát.
Nagy előnye, hogy akkor is nyitja a zárat, ha abban a másik oldalon van egy kulcs. Ráadásul nem másolható, csak speciálisan a gyártónál.
5. Digitális kitekintő
Ez már igazán high-tech, az amerikai filmekből kipottyant technológia. A digitális kitekintő az aminek hangzik: az ajtó előtt állót nem egy lyukon, hanem egy kijelzőn nézheti meg.
Előnye, hogy akkor is látjuk ki keres, ha nem vagyunk otthon és akár éjszakai is működhet infravörös felvétellel.
Tűzgátló ajtókról röviden
A tűzgátló ajtó olyan ajtó szerkezet, ami beépítve, csukott állapotban meghatározott mértékben és ideig gátolja a tűz terjedését, az ajtó egyik oldaláról a másikra.
Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat a tűzvédelem mellett a füstgátlást is egyenrangú követelményként nevezi meg, hiszen így megakadályozható a tűz miatt keletkező égéstermék terjedése.
Mikor érdemes tűzgátló ajtót választani?
Társasházakba, különösen az új építésű ingatlanokba, mert a lépcsőházi bejárati ajtóknak egyre szigorodó tűzvédelmi előírásoknak kell megfelelniük.
A biztonsági bejárati ajtók egyre népszerűbbek, nem véletlenül. Ki ne szeretne otthon a nyugalom mellett biztonságot is.
Most nézzük meg milyen tulajdonságok tesznek egy ajtót igazi "biztonsági ajtóvá".
1. Erős anyagokból készült
A teljes ajtószerkezet minőségi, vastag és ellenálló anyagból készül. Az ajtó anyagok közül a legellenállóbb az acél.
2. Betörésbiztosra vannak tervezve
A valódi biztonsági ajtók gyártása során a betörésvédelem, minden gyártási fázisban jelen van. Az ajtó szerkezete, az illesztések, a biztonsági zár és a működési mechanika is úgy van felépítve, hogy az ajtó a legnagyobb hatékonysággal tartsa távol a betörőket.
3. Nem csak az ajtó, a keret is biztonsági
A biztonsági ajtóknál a keret, a felfüggesztések és a zsanérok is részét képezik a biztonsági funkciónak.
4. Az ajtó hatósági biztonsági minősítéssel rendelkezik
Ma már hatóságilag is szabályozva van, hogy melyik ajtó, milyen szinten számít biztonságinak. Attól függően, hogy milyen hatóság vizsgál, más minősítést kaphat az ajtó. Magyarországon a MABISZ minősítésével illetve az EU-s szabványokkal találkozhat.
Az Unisec ajtóknál azért az EU által jóváhagyott szabványokat használjuk, mert a magasabb szintű minősítés mellett az ügyfelek életét szeretnénk megkönnyíteni, mivel így könnyebben össze tudják hasonlítani a külföldi gyártók oldalán a termékeket.
A különböző minőségi besorolásokról ebben az útmutatónkban olvashat részletesen.
5. A beszerelés szakszerűen történik
A legjobb biztonsági ajtó sem ér semmit, ha rosszul van beszerelve.
A szakszerűtlen beépítés nagymértékben csökkenti az ajtó biztonsági funkcióját, arról nem is beszélve, hogy sok esetben ilyenkor a garancia lehetősége is elveszik. Ráadásul, sok biztosító sem fizet betörés esetén, ha nem szakember szerelte be a biztonsági ajtót.
Ha már a garanciánál járunk:
6. Garancia jár az ajtóhoz
A garanciára sokan nem gondolnak, amíg szükség nincs rá. Márpedig a biztonsági ajtók is megsérülhetnek, elromolhatnak, így javításra vagy akár cserére is szorulhatnak. Mindig győződjön meg róla, hogy a biztonsági ajtóhoz a megfelelő garancia is jár, nemcsak sérülés, de betörés esetén is.
Fontos! Minden esetben kérjen SZÁMLÁT, hiszen ennek hiányában nem kérhet garanciális javítást vagy cserét!
Műanyag bejárati ajtó
Biztonsági szempontból a műanyag a leggyengébb láncszem, mert nagyon instabil a szerkezete.
Különböző technológiákkal lehet javítani a biztonsági képességén, de ezek annyival növelik az árát, hogy már jobban megéri egy eleve biztonsági anyagból készült ajtót választani.
Fa bejárati ajtó
Egy fa ajtó biztonsági szempontból a műanyag ajtókkal egy szinten van.
Nem is gyakoriak a tisztán fa biztonsági ajtók, mivel egy valódi biztonsági minősítéshez a fa ajtólapnak szinte már használhatatlanul vastagnak kellene lennie.
Alumínium bejárati ajtó
Az alumínium ajtók alapvetően nem sorolhatóak a biztonságos kategóriába, mert nem tudnak ellenállni a különböző mechanikai behatásoknak (pl. felfeszítés, fűrészelés).
Biztonsági zárral javítható az ellenálló képességük, de a műanyag ajtókhoz hasonlóan a teljes betörés elleni védelem, jelentősen megdobja az ajtó árát.
Acél bejárati ajtó
Biztonsági szempontból az elitbe tartozik, a biztonságtechnikai iparág ezeket az ajtókat tartja a legbiztonságosabbnak.
Zár: A zártest, rövid nevén zár az a rész, ami kinyitja az ajtót, miközben a kilincset lenyomjuk.
Zárbetét: Az a rész, amibe a kulcsot beletesszük, hogy a zárat elmozgatva a kilinccsel ne lehessen kinyitni az ajtót.
Zárnyelv: A nyelv a kilincset lenyomva a testbe csúszik, a kilincset felengedve pedig csukva tartja az ajtót.
Milyen zárakkal találkozhat az üzletek kínálatában, ezek közül melyek garantálják a biztonságot, és melyeket érdemes inkább kerülni? Vegyünk szépen sorra!
Bevéső zár
Ez a legelterjedtebb zártípus, ahol a zárdoboz az ajtó élébe van bevésve. Ma már szinte csak a beltéri ajtóknál és a régi fából készült bejárati ajtóknál fordul elő, mert csak egyetlen ponton záródik, ezért nem túl biztonságos.
Többpontos zár
Ez az zártípus már gyakran előfordul a mai bejárati ajtókban is.
Itt az ajtó élének teljes hosszán végigfut a zár előlapja, amin 3-4 záródási pont is található. Kulccsal bezárni csak a kilincs megemelése után lehet, ha kulccsal zárva van, akkor nem lehet lenyomni a kilincset.
Biztonsági zár
Ezek a zárak kifejezetten biztonsági ajtókba készülnek. A zártestből 3 vagy 4, hüvelykujj vastagságú, masszív acéltüske jön ki és simul bele a keretbe, több centiméter hosszan.
Érmezei Zsolt, az Unisec alapítójának tanácsa:
“A zárbetéteket mindig az ajtó biztonsági szintjéhez kell igazítani. Ha a zár nagyon jó, de az ajtó nem annyira, akkor a behatolók kivágják vagy betörik az ajtó egy részét.
Ha biztonságos ajtót szeretnénk, akkor ne a legegyszerűbb zárat vegyük, hanem biztonsági védelemmel ellátott zárat kell keresni. Ezek tudnak a leggyakoribb zárnyitási módszereknek pl.: zártörés, zárfúrás, fésülés is ellenállni.
Egy biztonsági cilinderbetét például több mint százezer kulcs kombinációt tesz lehetővé, így nem kell attól tartani, mint régebben, hogy egy kulccsal több zárat is ki tudnak nyitni."
Másodzár
Vannak még az alap zárat kiegészítő zár típusok, amit az ajtó lakás felőli belső oldalára szerelnek fel. Vannak csak belülről zárható verziók (pl. tekerőgombos) illetve kulccsal kívül belül zárható típus.
Itt is főleg a biztonsági faktor játszik szerepet. Ha igazán biztonsági ajtót szeretne, akkor zárban is ilyet válasszon. Ha nem olyan fontos a biztonság, akkor is érdemes legalább egy többpontos zárral működő bejárati ajtót választani.
Ma már kilincs típusokkal is Dunát lehetne rekeszteni. Nézzük, hogy milyen típusok vannak és hogyan érdemes választani.
A kilincs szerkezete szerint, lehet:
Bejárati ajtónál értelemszerűen kulcsos kilincsre van szükség.
A kulcs nélküli kivitelt ablakoknál, erkélyajtóknál használják, ahol nem szokás kulcsra zárni a nyílászárót.
A kilincs formája szerint:
A klasszikus a kilincs kilincs, amit lenyomva kinyílik az ajtó. Ez a leggyakoribb típus.
A gombos verziónál a belső oldalon hagyományos, míg a külső oldalon csak egy fogó gomb van, így kívülről csak kulccsal lehet kinyitni az ajtót. Ez hasznos, ha mondjuk elfelejti bekulcsolni az ajtót viszont ugyanígy hátrány, ha elfelejti a kulcsot.
A rúdkilincs funkciójában megegyezik a gombkilinccsel, csak itt az ajtót kívülről egy rúdba kapaszkodva lehet nyitni.
A kilincs elsősorban esztétikai szempontból fontos, így olyat válasszon, ami megfelel az ízlésének és az otthona összhangjának.
Pro tipp: Ha mindig is hagyományos kilincset használt, akkor érdemes ennél a típusnál maradni egy ajtócsere során is, mert sokkal könnyebben kizárja magát egy gombos vagy rúdkilinccsel. Az ajtó biztonsági képességét a kilincs nem befolyásolja.
Az első, amit érdemes végig gondolni, hogy mi a jelenlegi megoldandó problémája a mostani ajtóval, mi az amit mindenféleképpen szeretne megoldani.
Itt sok minden szóba jöhet, például:
Az sem mindegy hova lesz az új bejárati ajtó, ugyanis más problémákat kell megoldani általában egy társasházban, mint egy családi házban.
Ha társasházba lesz az ajtó, akkor ott a fő cél a hangszigetelés és a szagok kizárása.
Fontos megemlíteni, hogy a legjobb ajtó is csak a léghangokat tudja kizárni, vagyis azokat a hangokat, amik a levegőben terjednek (pl. zene, beszélgetés, szél, ugatás, stb). Azokat, amiket a falak közvetítenek (pl. fúrás) egy ajtó nem tudja kint tartani.
Családi háznál már inkább a hőszigetelés élvez prioritást, így fontos, hogy jó hőszigetelésű kültéri ajtót válasszon.
Ha kicsi a hely magának az ajtónak, vagy egy kétszárnyú ajtót csak kényelmetlenül lehetne kinyitni, akkor egyszárnyút érdemes választani.
Az is fontos szempont ki fogja használni az ajtót. Például bal vagy jobbkezes az illető?
Használja-e gyerek az ajtót, lesz-e hozzá kulcsa?
Amikor új bejárati ajtót vesz érdemes azt is számításba venni milyen volt a korábbi. Ugyanis, ha hozzászokott egy bizonyos működéshez (pl. nyílásirány vagy kilincs típus), akkor nehéz és kényelmetlen lehet átszokni egy teljesen más funkcióra.
Gondolja végig milyen biztonsági kategóriát szeretne, mondjuk egy egytől ötös skálán mennyire fontos a biztonság.
Például, legyen tűzgátló funkciója? Társasházban ez fontosabb, mint családi házban.
Vagy szeretne-e okos funkciókat, hogy például a gyerkőc kulcs helyett telefonnal nyithassa az ajtót, így minimalizálva az esélyt, hogy elhagyja a kulcsát.
Ha bizonytalan még a kérdések után is, akkor mindenképp érdemes szakértői segítséget kérni.
Attól függően, hogy milyen ajtót választunk kell a karbantartásra is figyelni.
Anyagtól függetlenül elmondható, hogy a kopó, mozgó alkatrészeket viszont rendszeresen ellenőrizni, olajozni és adott esetben állítani kell.
Ajánlott olvasmány: Kültéri biztonsági ajtó karbantartása
Ezzel a bejárati ajtó kalauz végére is értünk. Reméljük sikerült minden fontos részletre kitérni, és most mér sokkal magabiztosabban lép be bármelyik ajtó forgalmazó üzletébe.
Ha pedig maradt Önben kérdés, akkor keressen minket bátran a weboldalunkon vagy a bemutatótermünkben.