Amikor új ajtókat rendelünk, azon kívül, hogy figyelünk a méretre, színre és az anyagra, két további fontos dologra is figyelni kell. Ezek az ajtó nyitásiránya és az, hogy jobbos vagy balos legyen-e az ajtó. Ezek a kérdések sok vásárlót megzavarnak, mivel az eredmény mindkét esetben attól függ, hogy melyik irányból nézzük az ajtót.
Ebben a cikkben tisztázzuk:
Jó olvasást kívánunk.
Az ajtók nyitásiránya 2 szempontból határozható meg:
Nézzük mikor melyiket érdemes választani.
A jobbos vagy balos nyitásirányt az ajtó nyitásirányával szembe állva állapíthatja meg.
A jobbos vagy balos ajtónál alapvetően a lakás elrendezése és a kényelmi szempontok döntenek.
A legfontosabb szempont az optimális térkihasználás. Azt a nyitásirányt érdemes választani, ahol a legtöbb helye marad az előszobában.
Pro tipp: Érdemes afelé a fal felé nyitni az ajtót, ahol van egy kis extra hely, így a nyitott ajtó melletti rész is hasznosítható, például cipő tárolásra vagy szekrény akasztónak.
Erről a témáról írtunk korábban egy cikket, amiben részletesen segítünk a választásban: Jobbos vagy balos ajtó nyitásirány meghatározása
Először is honnan állapítod meg, hogy kifelé vagy befelé nyíló ajtóról van szó?
Ez viszonylag egyszerű, ha az ajtóval szembe állva az kifelé nyílik akkor kifelé nyíló ajtóról van szó. Ha ugyanígy befelé nyílik az ajtó, akkor befelé nyíló ajtóról van szó.
Melyik a jobb nyitásirány?
Itt már több kérdés szokott felmerülni, hogy nézzük külön-külön a kettő előnyeit és hátrányait:
Befelé nyíló bejárati ajtó előnyök
Befelé nyíló bejárati ajtó hátrányok
Kifelé nyíló bejárati ajtó előnyök
Kifelé nyíló bejárati ajtó hátrányok
Gyakori tévhit, hogy a kifelé nyíló bejárati ajtó nem olyan biztonságos, mivel a zsanérok kívül vannak, így könnyebben le lehet szerelni őket. Ha ezt még önmagában igaznak is vesszük, egy minőségi prémium biztonsági ajtóban a zsanérok oldalán leemelésgátló tüskék vannak, amik megakadályozzák, hogy a zsanérok oldalán ki lehessen venni a keretből az ajtót. Vagyis a zsanérok levágásával semmire nem megy egy betörő.
Ajánlott olvasmány: Így lesz biztosan betörésbiztos a bejárati ajtó
Ahogy ezt már korábban írtuk, a lépcsőházakban a bejárati ajtó csak befelé nyíló lehet.
Ennek oka egyrészt, hogy a kifelé nyíló ajtó balesetveszélyes, hiszen a folyosón közlekedőket megütheti nyitáskor.
Másrészt a kifelé nyíló ajtók tűz esetén eltorlaszolnák a menekülési irányt, így tűzvédelmi szempontból sem engedélyezettek.
Itt már a döntés a tulajdonos kezében van.
Vagyis olyan nyitásirányt érdemes választani, ami a szokásainknak, a helykihasználásnak és a kényelemnek a legjobban megfelel.
A fenti pontban elmondtuk a kettő előnyeit, de ha választásra kerül a sor ezeket érdemes végig gondolni:
Sokan a befelé nyíló ajtóra szavaznak, hiszen ez a megszokott.
Viszont nagy helyet foglal el az előszobában. Tehát, ha helyhiánnyal küzdd mégis érdemesebb a kifelé nyíló ajtó mellett dönteni.
Mindenesetre mindenképpen érdemes átgondolni, hogy ki és mire fogja leggyakrabban használni a kültéri bejárati ajtót és ennek alapján kell kiválasztani az ajtó nyitásirányát.
Alapszabály, hogy a kisebb helyiségből mindig a nagyobb felé nyíljon az ajtó. Ez segít abban, hogy az ajtó a nagyobb helyiségből foglaljon helyet, így kényelmesebbé és praktikusabbá teszi a kisebb hely használatát.
Hogy jobbos vagy balos ajtót választ beltérre, az lényegében ízlés kérdése.
A beltéri ajtóknál is van néhány szempont, amit érdemes figyelembe venni az ajtó nyitásirányának meghatározásakor:
Ha új helyiségeket hoz létre a lakásban vagy egy nagyobb helyiséget választ ketté, akkor az ajtó helyét pontosan gondolja át. Ahhoz, hogy a lehető legpraktikusabb és kényelmesebb elrendezést hozza létre, fontos figyelembe venni a helyiség méretét és a tervezett bútorok elhelyezkedését.
Ha nem gondolja át alaposan, hol lesz az ajtó, előfordulhat, hogy kényelmetlen vagy éppen használhatatlan elrendezést hoz létre. Az ajtó nyitásirányát is érdemes előre átgondolni, hiszen később már nehezebb és költségesebb változtatni rajta.
Az ajtó nyitásiránya és beépítése fontos tényezők, amiket érdemes alaposan átgondolni, akár egy új lakás esetén, akár egy nagyobb helyiség kettéválasztásakor.
A nyitásirány kiválasztása előtt érdemes figyelembe venni a helyiség funkcióját és elrendezését, hogy a lehető legkényelmesebb és legpraktikusabb megoldást találja meg. Fontos dolog az is, hogy balos vagy jobbos ajtót választ-e, ami szintén befolyásolhatja az ajtó kényelmes használatát és elhelyezkedését.
Ha bizonytalan és szeretne segítséget kapni a választásban, akkor bátran keresse kollégáinkat, akik minden kérdésére szakértő választ adnak.
!--OPTIMONK--!